Štítek: přednáška
S výukou mediální gramotnosti přicházejí na naši školu pomoci i odborníci z Moravskoslezské vědecké knihovny
Dobré povědomí o českém mediálním světě prokázali žáci třídy 4.E během setkání s Mgr. Michaelou Mrázovou z Moravskoslezské vědecké knihovny...
Přednáška: Energie jako budoucnost světa
Dne 11. 10. 2019 se naše třída 3. B zúčastnila přednášky, kterou zajistila společnost Hejl Servis. Troufám si říci, že tato přednáška byla jedna z nejzajímavějších. Lektoři – pan Hejl a pan Pavlík – nám představili problematiku dnešních neobnovitelných zdrojů a dalších různých témat, jako jsou například typy elektráren, formy obnovitelných zdrojů, funkce fotovoltaiky a v neposlední řadě šetření energie, velice pestrým způsobem.
Klinická věda studentům – přednáška o nových trendech v zobrazovacích metodách pro zájemce o studium medicíny a příbuzných oborů
Dne 14. října se v prostorách našeho gymnázia uskutečnila přednáška mladého klinického vědce Daniela Krahulce, MSc., našeho absolventa. Dan Krahulec v současné době působí na institutu Marie Curie Fellow, Royal Philips – MR R&D Clinical Science – Neuro MRI v Holandsku. Přednáška proběhla v angličtině. Cílovou skupinou posluchačů byli především zájemci o studium medicíny a příbuzných oborů z řad studentů našeho gymnázia, ale i hosté ze tří spřátelených gymnázií (Gymnázium Hrabůvka, Wichterlovo gymnázium a Matiční gymnázium), která se již několik let spolu s JGPT podílí na projektu Integrace středoškoláků do výuky fyziologie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Návštěva ředitele Francouzské aliance v Ostravě na našem gymnázu
V pondělí 14. října 2019 jsme měli tu čest přivítat na naší škole nového ředitele ostravské Francouzské aliance, kterým je pan Valentin Angevin. Po krátkém uvítacím setkání s vedením školy, které vyústilo v opětovnou vůli pokračovat v plodné spolupráci, se pan ředitel odebral do tříd (konkrétně do 2. A, 2. B, 4. E, 5. E a 2. E ), kde se studenty francouzštiny strávil velmi příjemné dopoledne.
Literární seminář na Akademii věd ČR i na univerzitách
Kromě výuky na půdě gymnázia letos studenti literárního semináře navštívili odborníky na Akademii věd v Praze, zúčastnili se univerzitních konferencí v Ostravě a Opavě a také přivítali předního českého odborníka na latinskoamerickou literaturu 20. století. O tom, jak může být zkoumání literatury zajímavé a praktické, se v letošním literárním semináři přesvědčují studenti průběžně. Již na podzim strávili den na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd v Praze, kde je do literárního bádání zasvětili přední čeští vědci v čele s vedoucím ústavu, Ing. Pavlem Janáčkem, Ph.D., a jeho zástupcem PhDr. Karlem Pioreckým, Ph.D. Seminaristé se dozvěděli o využití moderních technologií v literární vědě, prohlédli si rozsáhlý knižní archiv a seznámili se s nejnovějším projektem Literární kroniky první republiky.
Nic se neodpouští
Ve čtvrtek 28. února 2019 se naše třída zúčastnila promítání dokumentárního snímku pojednávajícího o životě žurnalistky Zineb El Rhazoui. Sledovali jsme její každodenní práci redaktorky týdeníku Charlie Hebdo, který se formou satirických komiksů vysmívá radikálnímu islámu.
Jazyky a kódování spolu kamarádí
Již v říjnu jste mohli poprvé zaslechnout o CoderDojo na naší škole. Je jedním z jedenácti klubů v České republice a vůbec prvním v Ostravě. Celý projekt je postaven na dobrovolné bázi. Zakladatelé jednotlivých klubů neboli šampioni, jak se jim říká, se zaregistrují a najdou fanouška IT – mentora, který se bude pravidelně scházet s „nindži“ a předávat jim svoje znalosti z oblasti kódování.
Iglou a téma bezdomovectví
Dne 29. ledna 2019 naši školu navštívil zakladatel organizace Iglou Emmanuel Chilaud. Svou prezentací se nám pokusil přiblížit problém, který se týká celého světa: bezdomovectví. Emmanuel nám nejprve vysvětlil okolnosti, za kterých se člověk ocitne bez domova, rodiny a přátel. Poté nás zapojil do konverzace a my jsme diskutovali o způsobech, jak těmto lidem pomoci.
Krocení literární múzy
V úterý 12. února 2019 jsme se spolu s vybranými studenty 1. A, 2. A, 3. B a 3. C pokoušeli „zkrotit literární múzu“. Na workshopu pořádaném Památníkem písemnictví na Moravě nám jedna z pracovnic Muzea Brněnska, paní Andrea Procházková, ukázala možnosti, jak kreativně přistupovat k psaní uměleckého textu. Dostali jsme různé, vesměs krátké úkoly, které v nás měly probudit fantazii, ukázat způsob, jak při sestavování textu zapojit naše smyslové vnímání, jak pracovat s dialogem, jak správně volit titul povídky apod. Možností, jak upoutat pozornost čtenáře, je nespočet a my jsme si mohli díky workshopu uvědomit, které z nich zpravidla dobře „fungují“ a my bychom je dokázali ve vlastním textu použít.
Přednáška o studiu na Sciences Po ve Francii
Už se pomalu stává tradicí, že v lednu mezi nás zavítá pan Lukáš Macek, ředitel evropského kampusu pro střední a východní Evropu francouzské vysoké školy Sciences Po Paris v Dijonu, aby nám představil průběh školního roku a podmínky pro přijetí na tuto prestižní školu.