Štítek: přednáška
Havaj o pátku třináctého
Nešťastné datum okořeněné souborem přednášek o místu, kde žijí nejšťastnější lidé světa: tak probíhal 13. květen 2016 na našem gymnáziu, kam – už podruhé, ale ve velkém stylu vlastně poprvé – zavítal Josh Nelson, člen Křesťanské akademie mladých a nadšený propagátor havajské kultury v České republice.
Čechoameričan ve výuce geografie
Last week, I received an invitation from Iveta Demlová to address her English and Geography students in a combined 90 minute session. This way, the students would hear a native English speaker as I shared insight of my CZ heritage while living in the USA and now the CZ Republic.
Cage de scène
Dne 26. 10. se v Divadle loutek v Ostravě odehrálo velmi zajímavé představení francouzské umělecké společnosti Cage de scène z Remeše, která předvedla hudebně poetické pásmo na téma chanson d’amour. Následující den mělo naše gymnázium tu čest přivítat dva členy této společnosti Jean-Michela a Philippa. Setkali se se studenty 4. E, aby předvedli, jakým způsobem se může pracovat s textem písně a zpracovat jej do divadelní podoby. Studenti měli za úkol seznámit se s textem písně Le petit coquelicot. Umělci pak předváděli různé interpretace této písně v odlišných prostředích, například v kavárně nebo v malířově ateliéru.
Alfa Agency Roadshow aneb Studuj v zahraničí!
Dne 12. 10. proběhla na našem gymnáziu přednáška a beseda o možnostech studia na středních školách v zahraničí.
Přednášky k jazykovým zkouškám z anglického jazyka
Na přelomu měsíce září a října připravila sekce anglického jazyka ve spolupráci s Jazykovou školou Cloverleaf pro studenty naší školy přednášky k jazykovým zkouškám Cambridge English. Cílem přednášek bylo zaměřit se na jazykové zkoušky PET, FCE a CAE, neboť nejlépe odpovídají jazykovým úrovním a potřebám našich studentů.
Přednáška Kriminální služby a vyšetřování
Dne 26. června se uskutečnila v prostorách našeho gymnázia další přednáška Kriminální služby a vyšetřování Policie ČR, která navazuje na výuku trestního práva v předmětu Základy společenských věd. Cílem přednášky je přiblížit studentům reálnou práci kriminalistů a ukázat případné možnosti profesního uplatnění pro mladé absolventy gymnazisty. Velice si ceníme faktu, že Kriminální služba vykonává přednáškovou činnost v současnosti pouze pro naše gymnázium.
S Ivankou Lefeuvre na téma normalizace v Československu
Psycholožka a spisovatelka Ivanka Lefeuvre žije již třicet let ve Francii. Její emigrace byla vynucena represí totalitního režimu a tajné policie roku 1982. Díky jejímu deníku vydanému pod názvem „Migrace 1982“ zůstaly vzpomínky na temné období normalizace v Československu a na Francii 80. let, zemi plnou naděje a novou vlast mnohých politických uprchlíků, uchovány dodnes. Studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida měli jedinečnou možnost se s paní I. Lefeuvre setkat osobně.
Studenti se učí od osobností aneb Spisovatelka Radka Denemarková už podruhé u nás na gymnáziu
V úterý 12. května besedovala se studenty našeho gymnázia česká spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka německých děl a dramaturgyně Radka Denemarková. Součástí besedy bylo autorské čtení z její nejpřekládanější knihy Peníze od Hitlera. Studenti se zájmem vyslechli nejen úryvky z knih, ale sami kladli spisovatelce řadu dotazů z nejrůznějších oblastí literatury, společenského či politického života.
Studenti besedovali s Hanou Hnátovou, sestrou Arnošta Lustiga
Studenti maturitních ročníků se 15. 4. 2015 setkali s paní Hanou Hnátovou-Lustigovou (*1924), sestrou spisovatele Arnošta Lustiga (1926–2011). Hana Hnátová přežila nacistickou perzekuci, prošla Terezínem, koncentračními tábory v Osvětimi a Mauthausenu. Mluvené slovo obohatil hudební doprovod v podání Daniela Dobiáše, a to především zhudebněné texty, které napsaly děti v terezínském ghettu za druhé světové války. Pořad k 70. výročí konce druhé světové války připravilo Kulturní centrum Poruba.
Hostili jsme amerického diplomata
Ještě nikdy v historii našeho gymnázia jsme neměli tu čest přivítat na půdě školy amerického diplomata. Tato výjimečná situace nastala v úterý 17. března 2015, kdy po pečlivém plánování přicestoval se svou spolupracovnicí pan Ray Castillo, rada pro tiskové a kulturní záležitosti z Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.