Středoškolská odborná činnost
Středoškolská odborná činnost (SOČ)
Takzvaná Sočka má v Česku dlouhou tradici, od roku 1978. Pokud se o nějakou věc zajímáš do hloubky a chceš přinést něco nového, soutěž je přesně pro Tebe. Buď si můžeš vybrat jedno z témat, která každoročně vypisujeme, nebo prostě zajdeš s vlastním tématem za některým učitelem a zeptáš se ho, jestli by Tě nechtěl v práci vést. A pak začne teprve ta pravá zábava – naučíš se přemýšlet vědecky, předkládat argumenty pro své hypotézy a posuneš bádání ve své oblasti o kousek dál. Můžeš vymyslet novou apku, zamyslet se nad současným výtvarným uměním, spočítat slovní bohatství ve facebookových příspěvcích, nebo zkoumat překlady Tvých oblíbených seriálů. Vědě se meze nekladou!
Na Sočce pracuješ průběžně do konce března. V dubnu se většinou koná okresní kolo, v květnu krajské. Prezentace tématu před odbornou komisí je výjimečný zážitek – máš šanci si obhájit své stanovisko a přesvědčit ostatní, že to, co děláš, má smysl. Nemluvě o tom, že svůj výzkum představuješ ostatním soutěžícím, kteří jsou zároveň Tvou konkurencí. Soutěžní videa se nahrávají na YouTube, takže Ti mohou odstartovat i slibnou kariéru.
Pokud jsi nejlepším z nejlepších, dostaneš se do kola celostátního. Ve školním roce 2019/2020 se to podařilo dvěma našim žákům, Karlu Bilčíkovi a Anetě Odrihocké, a v minulém školním roce Ondřeji Radevovi s prací „Pop-artové prvky ve výtvarné tvorbě Eduarda Ovčáčka“, takže to určitě není nemožné. Člověk vychází ze Sočky ostřílený, umí reagovat na protiargumenty a má zkušenosti, které mu na výšce budou k nezaplacení.
Pokud chceš vědět více, podívej se na www.soc.cz nebo napiš doktoru Lukáši Průšovi.