Výstavy, vernisáže, dílny
Umění sportu
Letošní šestý ročník mezinárodní výtvarné soutěže byl inspirován letními olympijskými hrami v Paříži. Žáci a studenti se tak pokoušeli nejrůznějšími výtvarnými technikami a postupy objevit krásu těla a pohybu při sportovních činnostech. Ohlas byl jako každý rok veliký. Do soutěže se zapojilo více než 40 škol, čtyřčlenná porota ve složení Mgr. Tereza Šimonková (Jazykové gymnázium Pavla Tigrida), Mgr. Alena Gliwitzká, Mgr. Adéla Trusinská (obě Wichterleho gymnázium Ostrava) a vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF OU Mgr. Milan Cieslar, PhD. měla náročnou práci, neboť posuzovala výtvarné pokusy cca 2000 žáků a žákyň. Do užšího výběru děl, které jsou prezentovány na školní webové virtuální galerii, postoupilo cca 350 prací, 40 cen bylo uděleno ve čtyřech základních kategoriích odstupňovaných ještě podle věku autorů (kresba, grafika, malba, prostorové práce), speciální cenu udělil také Bruno Girardeau, atašé pro francouzský jazyk z Institutu français v Praze, porota využila svého privilegia ocenit speciálně některé z děl, které byly originální nápadem či technikou, ale soutěžní kategorie přesahovaly.
Výsledky letošního ročníku mezinárodní výtvarné soutěže byly vyhlášeny na slavnostní vernisáži 27. 3. 2024. V přehledu vítězů můžete obdivovat práce více než 40 mladých výtvarníků a výtvarnic. Virtuální galerii si můžete prohlednout z pohodlí domova, na výstavu ve škole, kde je pro veřejnost fyzicky vystaveno cca 210 prací a objektů, se lze zastavit v době od 28. 3. 2024 do 31. 5. 2024. Vstup je volný, těšíme se na vás každý den do 18:00 hod.
Poezie železa
Kde jinde, než v postindustriální Ostravě by se měli mladí výtvarníci hlásit k odkazu Gustave Eiffela? Básník ocelových konstrukcí, specifických technik, ornamentů a tvarů je již 100 let mrtev, ale jeho stavby, často umístěné v těch nejkrásnějších historických lokalitách vyvolávají zájem a inspirují. Přesvědčili jsme se o tom v mezinárodní výtvarné soutěži Poezie železa a rádi se s vámi o úžasné malby, kresby a grafiky podělíme.
V soutěži, kterou jsme již po páté vyhlásili u příležitosti Dne frankofonie, se sešly práce ze 46 škol, které reprezentovalo více jak 2000 žáků! Jejich výtvarná díla posoudila odborná porota a do užší nominace vybrala 610 soutěžních děl. Z těch do virtuální galerie postoupilo 234. Ty si můžete prohlédnout na našem webu online. Kolem 150 nejpovedenějších jsme vystavili ve foyer školy, kde budou k vidění až do 30. 5. 2023 pro návštěvníky školy i veřejnost.
Vernisáž vystavených prací proběhla 30. 3. 2023 v 10:00 hod. za účasti oceněných autorů, jejich pedagogů a poroty, videopozdrav zaslal také atašé pro francouzský jazyk Eric Playout.
Porota ve složení Mgr. Tereza Šimonková (Jazykové gymnázium Pavla Tigrida), Mgr. Alena Gliwitzká, Mgr. Adéla Trusinská (Wichterlovo gymnázium) a Mgr. Milan Cieslar, PhD. (vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF OU) měla letos těžkou práci. Více než 2000 soutěžících (nejmladším bylo 7 a 9 let, nejstarším 19) přihlásilo skutečně obrovské množství prací. Většina z nich ale příjemně překvapila svou originalitou, pečlivým provedením či zajímavou technikou. Těch skvělých, ať už v malbě, grafice nebo kresbě bylo tolik, že se porota rozhodla hodnotnými cenami ocenit 35 autorů. Tedy udělit v každé kategorii několik I.–III. míst.
Děkujeme všem, kteří našli odvahu, chuť, energii a nechali se tvorbou Gustave Eiffela umělecky inspirovat. A taky těm, kteří nám letos finančně přispěli: městskému obvodu Mariánské Hory a Hulváky a městskému obvodu Radvanice a Bartovice. Doufáme, že nám i napřesrok zachovají přízeň.
Krása okamžiku: slavíme 150 let od revoluce ve výtvarném umění
Ateliéry nechali za sebou, vyšli do plenéru a proti trvalému světu realistů postavili prchavost okamžiku a hru odstínů. Řeč je o impresionistech, jejichž kultovní dílo, Imprese – vycházející slunce, namaloval francouzský malíř Claude Monet právě před 150 lety. Ale jak vnímá momenty kolem sebe generace Z? –
Chtěli jsme to vědět, tak jsme uspořádali soutěž − a výsledek nás naprosto ohromil. Sešlo se nám přes 1 300 výtvarných děl ze 47 škol a zapojili se i studenti z Limoges! – Tříčlennou porotu, kterou tvořila naše kolegyně Tereza Šimonková, výtvarnice z Wichterlova gymnázia Alena Gliwitzká a vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF OU Milan Cieslar, čekaly hodiny těžkého rozhodování. Z užšího výběru 490 prací se do galerie nakonec probojovalo 190 kousků. Ocenili jsme celkem 18 děl a devět artefaktů od našich nejmladších účastníků dostalo speciální cenu poroty.
Děkujeme všem mladým umělcům a těm nejúspěšnějším srdečně blahopřejeme!
Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni na slavnostní vernisáži, která se konala 31. 3. 2022 ve foyer naší školy. Videosestřih z akce najdete pod poslední dlaždicí níže.
LA FONTAINE 400. VÝROČÍ NAROZENÍ / SOUTĚŽ A VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA
Liška a čáp, Žába, Zajíc a želva, Lev a myš... to nejsou útržkovité vzpomínky na poslední návštěvu ostravské ZOO, ale jména známých bajek, které pro zábavu i poučení sepsal francouzský spisovatel Jeana de La Fontaine. Že je neznáš? Nevzpomínáš si úplně, o čem vlastně jsou? Nevadí. Možná si je vybavíš díky malbám, grafikám či fotografiím níže v galerii. Byly totiž bajkami inspirovány a vznikaly jako jejich ilustrace. A pokud ani to nepomůže, postav se před zrcadlo a snaž se na sebe chvilku dívat z odstupu a zvesela. Každou část těla, vlastnost nebo drobnůstku přirovnej k nějakému zvířeti. Máš orlí nos? Vlčí pohled? Medvědí chůzi? Liščí obezřetnost a vychytralost? Neseš se jako páv? Zrcadlo nerozbíjej! Sedni si a čti. Nech chvilku pracovat fantazii, nebo maluj. Případně se koukni, jak se s bajkami vypořádali tví vrstevníci:
Asterix a Obelix v čase pandemie / výstava
Ani Asterixovo chytračení, ani Obelixova síla nestačily na vládní opatření a zákeřný coronavirus. Výstava obrázků, které jste malovali u příležitosti 60. narozenin této oblíbené komiksové dvojice v rámci tzv. Dne frankofonie, se na chodbách naší školy dlouhé pozornosti nedočkala. Vernisáž proběhla cudně a bez slavných hostů – nepřijel Gérard Depardieu jako nejznámější filmový Obelix, naše kočka Pavlína se nedočkala legendárního galského pejsánka Idefixe, zato nás nečekaně opustil tvůrce nesmrtelných postaviček, francouzský kreslíř Albert Uderzo. Protože už několik měsíců trčíme doma, nemohli jsme se nad vašimi výtvory, které stále zdobí chodby naší školy, potkat ani pobavit. No co už…
Naštěstí nám virtuální prostor jedniček a nul umožňuje vše napravit. Byla by škoda nechat vaše práce zapadnout. Vždyť se jich do soutěže sešlo ze šesti ostravských škol kolem 500! Všechny výtvory byly zajímavé. Někdy nápadem, jindy technikou. Někteří z vás si vyzkoušeli linoryt, jiní kresbu na tabletu, objevila se dokonce keramika. Rozdali jsme 15 cen, ale vystavili jsme i další zajímavé a inspirativní práce, které ukázaly, že komiks mladé výtvarníky prostě baví. Snad vás rozveselí i takto na dálku.
Smrt Římanům! Ať žijí stateční Galové! Zdraví a sílu zaručí jedině Panoramixův zázračný nápoj. K dostání v každé galské lékárně.