Štítek: přednáška
Duševní zdraví a psychohygiena
V posledních prosincových dnech se na našem gymnáziu v semináři základů společenských věd uskutečnila přednáška o duševním zdraví, přednesená MUDr. Petrem Šilhánem, Ph.D., primářem psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Většina z nás si v běhu všedních dnů na důležitost duševního zdraví a psychohygieny ani nevzpomene anebo se jimi zabývá až v okamžiku, kdy se pověstné ucho džbánu utrhlo.
Náměstek hejtmana pohovořil o rozčlenění území v ČR a ve Francii
V listopadu 2018 měla třída 6.E možnost v rámci hodiny francouzského zeměpisu vyslechnout přednášku náměstka hejtmana Jakuba Unucky a jeho bývalé spolupracovnice. Přednáška probíhala v českém jazyce a přinesla mnoho nových a zajímavých informací o administrativním rozdělení regionů jak v České republice, tak ve Francii. Pan Unucka také pohovořil o jejich celoevropském kontextu, krajské správě a fungování jednotlivých úřadů a společně se svou bývalou kolegyní, která celý život pracovala ve státní správě, se podělili o „perličky“ ze života úředníka.
Tigrid pomáhá
Líbí se vám myšlenka dobrovolnictví? Studentům 1.A JGPT ano, proto se zájmem vyslechli přednášku pracovnic mezinárodní humanitární organizace ADRA, které naši školu dne 17. 4. navštívily. Studenti se dozvěděli, že hlavním posláním organizace je poskytovat pomoc osobám, které se nacházejí v nesnadné životní situaci, potřebují podporu druhých a strádají po psychosociální stránce. Na mnoha příkladech bylo ukázáno, že ADRA pomáhá dětem, seniorům, umírajícím a zdravotně postiženým osobám.
Fyzika a cizí jazyky si rozumějí
Dne 26. 1. 2018 navštívili studenti semináře Praktická cvičení z fyziky a chemie Jazykového gymnázia Pavla Tigrida 15. ročník Fyzikálního kaleidoskopu. Tato akce proběhla v nové budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kam přitáhla stovky studentů a učitelů. Společně jsme se vlakem dopravili do Olomouce a pokračovali jsme krátkou procházkou k fakultě. Hned u vchodu nás uvítalo Foucaultovo kyvadlo a v každém patře budovy na nás čekaly pokusy a experimentální laboratoře.
Záchranáři studentům – Katedra intenzivní medicíny, urgentní medicíny a forenzních oborů
Nikdo z nás netuší, kdy se může stát účastníkem dopravní nehody, úrazu na pracovišti, u sportu či kdekoli jinde. Každý z nás by měl být schopen poskytnout účinnou první pomoc v případě nutnosti, avšak málokdo již může upřímně říct, že to dokáže. Neposkytnutí první pomoci, ke kterému může mnoho osob sáhnout z obavy, že by mohlo naopak zraněnému ještě více ublížit, však může být klasifikováno jako trestný čin neposkytnutí pomoci a následně soudně stíháno. V letošním školním roce naše gymnázium připravilo rozšíření spolupráce s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity v podobě bezplatného kurzu první pomoci, který bude realizován 17. dubna 2018 v prostorách fakulty.
Bydlení – družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví?
Pořízení vlastního bydlení je v životě každého mladého člověka velkou událostí, která se může stát zdrojem nejen radostí, ale i mnoha životních komplikací, které budou člověka negativně provázet po mnoho let. Abychom našim studentům co nejvíce usnadnili budoucí rozhodnutí, upozornili je na možná úskalí a chyby, připravili jsme pro studenty třetího ročníku v rámci výuky práva přednášku JUDr. Stanislava Mourala.
Návštěva naší úspěšné studentky
V listopadu zavítala na půdu našeho gymnázia bývalá studentka Erika Kadlčíková, aby již podruhé prezentovala našim současným žákům možnost studia ve Velké Británii, resp. ve Skotsku. Erika jakožto absolventka anglické třídy se po maturitě rozhodla odejít studovat francouzské překladatelství a tlumočnictví, a to do Skotska na univerzitu Heriot-Watt, a dokázala, že studium v zahraničí je pro každého. Stačí mít jen vůli a píli.
Rodičům patří dík
Dne 9. listopadu v podvečer jsme pro rodiče našich žáků pořádali ve škole přednášku o komunikaci. Pozvali jsme si odborníka Mgr. Tomáše Zmiju, který pracuje jako mediátor. Setkání se protáhlo téměř na dvě hodiny. Diskutovalo se o mnohých problémech, se kterými se v životě potkáváme, a to nejen při komunikaci. Mluvilo se o vztazích a možných komplikacích, o hledání cest. Nevím, jestli všichni dostali odpovědi na své otázky, nevím, jestli bylo avizované téma zcela naplněno. Jedno je však jisté. Rodičům, kteří se přednášky zúčastnili, rozhodně patří velký dík. Nejen za samotný fakt, že přišli, ale především za jejich aktivní účast v diskusi a za jejich otevřenost. S rodiči se sice scházíme na třídních schůzkách či při pravidelných konzultacích, ale zmiňované setkání bylo jiné. Bylo velmi otevřené a spontánní. A bylo poučné i pro nás učitele.
Duševní zdraví
Duševní poruchy zabíjejí čtyřikrát víc Čechů než před deseti lety, praví současné medicínské statistiky. Duševní zdraví je složka lidské osobnosti, o kterou je v dnešním uspěchaném a přetechnizovaném světě potřeba začít aktivně pečovat. Většina z nás si na duševní zdraví vzpomene až v okamžiku, kdy někdo z blízkých či on sám postřehne, že má určité problémy.
Studenti fyzikálního semináře na VŠB-TU
Dne 1. 11. 2017 jsme měli možnost zhlédnout velmi zajímavou show, kterou pro nás uspořádalo Výzkumné energetické centrum v Ostravě, přesněji Ing. Jiří Horák alias Smokeman. Celá přednáška se točila kolem energie a její přeměny. Jako jedna z mála přednášek byla udělána velmi interaktivně, všichni se mohli zapojit a vyzkoušet si různé pokusy.