Štítek: dějepis
Úspěch našich žáků v krajském kole Středoškolské odborné činnosti
V úterý 12. května se uskutečnilo krajské kolo soutěže Středoškolské odborné činnosti, ve kterém měla naše škola dva účastníky. Patrik Rakošán se v oboru historie s prací „Objevení Tábora nucených prací pro židy v Karviné“ umístil na 3. místě. Jan Farkaš v oboru pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času s prací „Změněné stavy vědomí: obecná perspektiva“ zvítězil a postupuje do národního kola, které se uskuteční koncem června v Praze. Oběma našim žákům gratulujeme a Honzovi budeme všichni držet palce v národním kole.
Skvělý úspěch našich žáků v okresním kole Středoškolské odborné činnosti
Ve čtvrtek 9. dubna se uskutečnilo okresní kolo soutěže Středoškolské odborné činnosti, ve kterém se se svými odbornými pracemi utkali žáci ostravských středních škol. Ve dvou soutěžních oborech jsme měli své zástupce, a to Patrika Rakošána v oboru historie s prací „Objevení Tábora nucených prací pro židy v Karviné“ a Jana Farkaše v oboru pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času s prací „Změněné stavy vědomí: obecná perspektiva“.
Exkurze do Osvětimi
Tento rok se konaly oslavy k 70. výročí konce 2. světové války a osvobození Osvětimi. I letos v únoru navštívili žáci 2. ročníků našeho gymnázia bývalý koncentrační tábor Ausschwitz – Birkenau. Exkurze se bohužel v tomto roce nemohl zúčastnit pamětník pan Luděk Eliáš. Setkal se však s žáky na půdě naší školy, aby jim jako člověk, který běsnění v Osvětimi přežil, přiblížil události staré 70 a více let.
Studenti obnovují paměť kraje svědectvími z databáze University of Southern California
Dokonce i se španělskými, německými, anglickými a samozřejmě také i s českými nahrávkami pracovali studenti dějepisného semináře, aby mapovali 22 osudů a životních příběhů lidí původem z Moravskoslezského kraje. Pamětníci vzpomínají nejen na události II. světové války, ale také na dobu před a po válce. Dnes jejich příběhy doma téměř nikdo nezná, hlavně proto, že řada z nich odešla do zámoří, další se přestěhovali jinam, nebo již nežijí. Aby tyto příběhy nezapadly, rozhodli se studenti, že se je pokusí rekonstruovat z digitalizovaných interview.