Štítek: dějepis
Krakovské setkání českých a polských studentů
Ve dnech 22.–24. listopadu 2018 se uskutečnila druhá část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s polskou historií, Krakovem, jeho památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.
Ostravské setkání českých a polských studentů
Ve dnech 25.–27. října 2018 se uskutečnila první část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s českou historií, Ostravou, jejími památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.
Exkurze do Uherského Brodu
Ve středu 11. dubna 2018 se třídy 1.A a 3.E vydaly vlakem do Uherského Brodu. Vyrazili jsme po stopách Jana Amose Komenského a v projektu IWalks Mgr. Marcela Mahdala jsme toto město prozkoumali očima pamětníků židovských transportů v době druhé světové války. V první části dne věnované Učiteli národů jsme měli možnost blíže poznat příběh jeho života a okolnosti vzniku jeho literárních děl. V muzeu věnovaném jemu i historii Uherského Brodu nás paní průvodkyně seznámily s rodokmenem Komenského i se strastmi, které ho v životě potkaly.
Sabina Gargošová získala 1. místo v soutěži EUSTORY
Dne 18. dubna 2016 se konal slavnostní závěrečný ceremoniál evropské historické soutěže pro studenty středních škol – Eustory, který se uskutečnil v knihovně Václava Havla v Praze. Účastníci této soutěže měli za úkol vytvořit práci na předem dané téma „Příběh fotografie – Paměť a dějiny před i za objektivem“.
Studenti sadí krokusy
I letos zasadili studenti dějepisného semináře cibulky žlutých krokusů, aby si tak připomněli oběti holokaustu a jiných genocid.
Naše škola se již po šesté zúčastnila společného projektu Židovského muzea v Praze a irské organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI). Cibulky krokusů mají připomínat židovské hvězdy, kterými se nacisté snažili segregovat a odlidštit skupinu obyvatel, které úředně označili za Židy.
Právě vychází nová kniha projevů Pavla Tigrida
Ústav pro studium totalitních režimů vydává knihu „Přikládáme sekeru ke kořenům lži“, jejímž podtitulem je „Rozhlasové projevy programového ředitele Rádia Svobodná Evropa v Mnichově 1951–1952 Pavla Tigrida“. V knize jsou poprvé publikovány rozhlasové projevy významného českého novináře Pavla Tigrida, které na počátku padesátých let přednesl v Rádiu Svobodná Evropa.
Po stopách Petra Bezruče v Opavě
Třída 3. A se v rámci studia české literatury vypravila do rodiště Vladimíra Vaška, spíše známého jako Petr Bezruč. První zastávkou na naší cestě se stal Památník Petra Bezruče, kde se studenti seznámili s jeho zajímavým životem, mohli si prohlédnout originální dokumenty a fotografie a dokonce se zaposlouchat do tajně pořízené nahrávky jeho hlasu.
Tři dny ve Varšavě a nyní tři dny u nás v Ostravě
Naši studenti se zúčastnili mezinárodní výměny s polskými studenty. Tentokráte proběhlo setkání s českou historií, Ostravou a jejími památkami. Akce se konala v rámci projektu PANTu Dialog přes hranici – setkávejme se a naslouchejme si! a podpořilo ji Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR. Setkání v Ostravě proběhlo ve dnech 21. – 24. října 2015 a navázalo tak na setkání ve Varšavě ve dnech 24. – 26. září 2015. V jeho průběhu polští i čeští studenti prezentovali výstupy společného projektu o socialisticko-realistické architektuře a památkách Ostravy i Varšavy.
Představení o Martinu Lutheru Kingovi
Dne 23. 10. 2015 shlédlo 52 studentů naší školy divadelní představení v anglickém jazyce o významné osobnosti americké historie Martinu Lutheru Kingovi. Tohoto muže si většina z nás spojuje s jeho slavným projevem z roku 1963 „I have a dream“, jenž byl voláním po rovnosti ras a konci diskriminace v USA.
Exkurze po stopách Velké Moravy
Dne 9. 6. jsme se opět jako každý rok vydali po stopách Velké Moravy. Naší první zastávkou byl archeoskanzen v Modré u Velehradu, kde se nachází soubor rekonstrukcí různých typů staveb, jejichž zbytky byly nalezeny na archeologických lokalitách z období Velké Moravy. V doprovodném programu jsme se seznámili se životem našich předků v 9. století, ochutnali placky vytažené z velkomoravské pece, vyzkoušeli si zbraně velkomoravských velmožů apod.