Štítek: přírodní vědy
Krajské kolo fyzikální olympiády kategorie D
Ve školním roce 2021/2022 se do řešení fyzikální olympiády kategorie D zapojil také náš student Daniel Ondryáš. „Příprava na fyzikální olympiádu probíhala každý týden od ledna do dubna a Daniel prokázal zodpovědnost, nadšení a talent při řešení fyzikálních úloh,“ uvedla jeho vyučující fyziky RNDr. Libuše Švecová, Ph.D.
Práce studentů během distanční výuky – moaré
Naši studenti modelovali budoucí základnu na Měsíci
Blíží se doba, kdy na oběžné dráze Měsíce vznikne mezinárodní stanice (mělo by se tak stát v roce 2024), a to může být velkou motivací pro mladé „vesmírné architekty“ v rámci projektu Moon Camp. Tuto mezinárodní soutěž každoročně pořádá Evropská kosmická agentura.
Znáte naše obojživelníky a plazy?
Mezi lidmi mají nevalnou pověst, některých se bojíme, mnohých se i štítíme. Přitom jde často o ohrožené druhy, které se obtížně přizpůsobují – i malá změna v jejich přirozeném prostředí může vést k vymizení celé populace. V přírodě se s nimi můžeme pravidelně setkávat až teď na jaře.
Víte, co je heterotrofní asimilace?
Pokud je to pro vás velká neznámá, zeptejte se našich studentů z 1. A, 1. B nebo 3. E. Ti totiž před Velikonocemi dostali poměrně náročný domácí úkol, a sice zopakovat si pojmy saprofág (saprofyt) a parazit, zjistit, co jsou vlastní a příležitostní paraziti, poloparaziti a mixotrofní organismy, a ke každé skupině vyhledat zástupce rostlin i s obrázkem.
Geologické kladívko v rukou našich studentek
Dne 12. 3. 2021 proběhla on-line formou soutěž Geologické kladívko, pořádaná Hornicko-geologickou fakultou VŠB. I v současné obtížné době našlo sílu a ochotu udělat něco navíc devět studentek z 1. E a jedna z 2. E. A nevedly si špatně! V první desítce se umístily čtyři z nich.
Soutěž Jaro v přírodě
Přichází jaro, rozkvétají první rostliny, živočichové opouštějí své zimní úkryty … A my se na ně podíváme!
Měření EKG na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida
Ve dnech 22. a 29. září naši školu navštívil Ing. Lukáš Peter, Ph.D., z VŠB TUO. Studenti závěrečného ročníku si ve fyzikálním semináři mohli na vlastní kůži vyzkoušet měření EKG pomocí kardiografů a změřit hodnoty krevního tlaku, tepové frekvence a teploty. Prohlédli si skutečné kardiostimulátory i přístroj, pomocí kterého se upravuje funkce kardiostimulátoru v lidském těle a jehož cena se běžně pohybuje okolo 1 500 000 Kč.
Den s vědou
Dne 20. prosince 2019 jsme se s ostatními vědeckými nadšenci vydali do Dolní oblasti Vítkovic, kde jsme absolvovali naučný a zároveň zábavný program na téma P. R. V. K. Y. Naším prvním úkolem bylo pochytat vězně (prvky), kteří utekli z vězení (periodické tabulky prvků). Rozdělili jsme je do skupin podle jejich vlastností (např. polokovy, nekovy, halogeny) a znovu je doplnili do tabulky. Poté jsme se přesunuli do laboratoří, kde jsme s některými prvky dále pracovali.
Přednáška: Energie jako budoucnost světa
Dne 11. 10. 2019 se naše třída 3. B zúčastnila přednášky, kterou zajistila společnost Hejl Servis. Troufám si říci, že tato přednáška byla jedna z nejzajímavějších. Lektoři – pan Hejl a pan Pavlík – nám představili problematiku dnešních neobnovitelných zdrojů a dalších různých témat, jako jsou například typy elektráren, formy obnovitelných zdrojů, funkce fotovoltaiky a v neposlední řadě šetření energie, velice pestrým způsobem.