Stáž v Bretani
19. 10. 2015
Letos v létě jsem spolu s dalšími osmi studenty našeho gymnázia měl možnost vyjet na tříměsíční pracovní stáž do jednoho z nejkrásnějších francouzských regionů – Bretaně. Díky panu Guy-Armelu Le Blancovi, profesoru na Ostravské Univerzitě, a paní profesorce Daně Gracové, jsme mohli na vlastní kůži poznat, jak to chodí v pravé francouzské rodině, a samozřejmě využít znalostí francouzského jazyka, nabytých ve školních lavicích.
Já a Jan Žabka, můj spolužák ze třídy, jsme prožili naši stáž v malé vesničce Pluméliau, ukryté někde mezi kukuřičnými poli v srdci Bretaně. V tomto klidném a malebném prostředí jsme pomáhali (ani nemůžu tvrdit, že pracovali) v ekologickém parku La Balade du Père Nicolas.
A co bylo vůbec náplní naší „práce“? Krmili jsme zvířátka (oslíky, ovce, kozy, kuřata, husy, kachny, poníky…), vítali jsme návštěvníky a prodávali jim vstupenky. Odpoledne jsme obsluhovali v malém bistru s bio potravinami, ve kterém jsme měli možnost vyzkoušet si přípravu tradičních bretaňských „crêpes“.
Každý týden na nás čekaly dva dny volna, které jsme využívali k cestování. Kvůli tomu, že ani jeden z nás nemá řidičský průkaz, museli jsme si najít jiný způsob dopravy, a proto jsme se rozhodli, že zkusíme stopovat. Stopem jsme projeli snad celou Bretaň a také se nám podařilo během pěti dnů navštívit Paříž, Brusel a skončili jsme až v Barceloně. Byla to velmi zajímavá životní zkušenost. Potkali jsme mnoho různých lidí, se kterými jsme měli možnost diskutovat a tak poznat jejich způsob myšlení.
Podle mého názoru jsme ve Francii strávili nezapomenutelné prázdniny, během kterých jsem se hodně naučil, a to nejen co se týče jazyka. V neposlední řadě jsem poznal mnoho výjimečných lidí, jako třeba členy naší francouzské rodiny, kteří byli velmi přívětiví a sympatičtí a se kterými zůstávám i nadále v kontaktu. Na závěr bych chtěl vyzvat všechny budoucí stážisty – jeďte do Bretaně a rozhodně nebudete litovat.
Stage en Bretagne
Cet été, 8 étudiants courageux et moi-même de notre lycée avons eu l’occasion de partir en stage de 3 mois dans une des plus belles régions françaises – en Bretagne. Grâce à monsieur Guy-Armel Le Blanc, professeur invité à l’Université d’Ostrava, et madame Dana Gracová, une des professeurs de notre école, qui ont organisé cet événement exceptionnel, on a pu découvrir la vie quotidienne des Français et bien sûr profiter de l’opportunité de pratiquer la langue.
Jan Žabka, mon ami de classe, et moi, avons passé notre stage dans une petite commune cachée quelque part dans les champs de maïs au cœur de la Bretagne: PLUMÉLIAU. Dans cette ambiance très calme et pittoresque, nous avons travaillé dans un parc de loisirs: La Ballade du Père Nicolas.
Et quelles taches avait-on à accomplir? On a nourri de nombreux animaux (les ânes, les moutons, les chèvres, les poules, les oies, les canards, les poneys etc.), on a accueilli les visiteurs et vendu des billets. L’après-midi, on a fait le service dans un petit bistro avec des produits bio où on a appris à préparer et garnir les vraies crêpes bretonnes.
Chaque semaine, on avait deux jours de congé consacrés à nos voyages. Comme Jan et moi n’avons pas le permis de conduire, on était obligé de trouver un autre moyen de transport et on a décidé d’essayer de faire du stop. En faisant du stop, on a visité presque toute la Bretagne et on a réussi à faire un grand voyage de la Bretagne jusqu’à Barcelone (avec un petit détour par Paris et Bruxelles) en 5 jours seulement. C’était une expérience merveilleuse dans ma vie. On a rencontré des gens différents et, en discutant avec eux, on a pu découvrir la mentalité des Français (des Belges et des Espagnols aussi).
A mon avis, on a passé un séjour impeccable en France. J’ai appris beaucoup et je ne pense pas seulement à mon amélioration linguistique mais j’ai fait un progrès personnel. Enfin et surtout, j’ai rencontré des gens exceptionnels, ma famille d’accueil, qui étaient très chaleureux et sympa et avec qui je reste en contact. Futurs stagiaires, je vous assure que si vous allez en Bretagne, vous ne le regretterez pas!
Fabian Byrtus, 4.B