JAZYKOVÉ GYMNÁZIUM
Pavla Tigrida
OSTRAVA-PORUBA, P. O.
Ani vy
nerozumíte?
Wie
gehts?
How
are you?
Comment
vas-tu?
¿Cómo
estás?
Как
дела?
O tom, že tato možnost je víc než reálná, přijel naše studenty v pátek 12. 1. 2018 přesvědčit pan Lukáš Macek, ředitel evropského kampusu pro střední a východní Evropu francouzské vysoké školy Sciences Po Paris v Dijonu. Tato prestižní vysoká škola nabízí pomaturitní bakalářské studium ve francouzštině i v angličtině. Výuka pěti základních disciplín (právo, ekonomie, historie, politické vědy a sociologie) má za cíl dát studentům všechny prostředky k porozumění současného světa.
Naše gymnázium se těší z dalšího úspěchu, o který se tentokrát postarala Kateřina Kučerová – žákyně třetího ročníku šestiletého studijního cyklu. Katka je výjimečně nadaná mladá dáma, která zúročila své znalosti a talent 29. 5. 2017 získáním druhého místa v celostátním kole Soutěže ve francouzské konverzaci v kategorii A2. Za tento úspěch jí bylo 9. 11. 2017 slavnostně uděleno ocenění, kterým se řadí mezi nejúspěšnější žáky středních škol v Moravskoslezském kraji ve školním roce 2016/2017.
O tom přišel studentům 4.E, 3.A a 3.B v pátek 29. září 2017 popovídat ředitel Francouzské aliance v Ostravě pan Yrieix Bletton. Francouzský podzim, který je právě v plném proudu, je festivalem francouzské a frankofonní kultury. Francouzská aliance jej pravidelně pořádá již od roku 1993 jako přehlídku zajímavých hudebních skupin, zpěváků či zpěvaček, filmů, besed a hereckých vystoupení. Zkrátka každý milovník kultury si může přijít na své.
Přesně takhle zdraví gymnazisté náhodné lidi z Brna. Ale to bychom přeskočili asi dva týdny příprav, nervozity. Pod záštitou Evropského parlamentu a sdružení Mladých demokratů se na nástěnce školy objevil plakát ohledně návštěvy Evropského parlamentu v Bruselu a diskuse ve francouzštině mezi studenty z Itálie, Francie, Česka i Slovenska na téma „Bohatství a chudoba“. S trochou nadsázky jsme se přihlásili my, druháci, ke skupině studentů od 16 do 30 let (rád bych podotknul, že průměrný věk ostatních účastníků byl okolo 24 let, zatímco náš okolo 17).
Poslední květnový týden byl úspěšný nejen pro naše účastníky celostátního kola ve francouzské konverzaci, ale také pro Elišku Vaňkovou, čerstvou maturantku a nyní již absolventku evropské sekce Jazykového gymnázia Pavla Tigrida. Dne 31. 5. se zúčastnila historicky prvního finále Soutěže v hlasité četbě francouzské poezie ve Francouzském institutu v Praze, kam postoupila jako vítězka kola regionálního.
„A proč jsi se teda začal učit francouzsky?“ – zeptala jsem se svého spolužáka při petit déjeuner před celostátním kolem konverzační soutěže ve francouzském jazyce. „Protože jsem před tím dělal reklamu na Carte d’or, tak jsem se rozhodl, že francouzštinu zkusím.“ Ne vždy musí být důvod k začátku učení se novému jazyku takto poetický. Ale důležité je, rozhodnout se vybrat si takový jazyk, který vás bude provázet celými čtyřmi nebo šesti lety studia. Dodnes si pamatuji svou první hodinu francouzštiny.
A nejen to. V ústředním kole olympiády ve francouzském jazyce, které se konalo poslední květnové pondělí na Francouzském institutu v Praze, předvedli všichni naši reprezentanti vynikající výkony. Za úspěch jsme považovali již postup tří studentů z krajského kola (celkem se soutěží ve čtyřech kategoriích), výsledky celostátního klání tuto radost mnohonásobně překonaly.
Po necelém týdnu stráveném s Francouzi u nás v Ostravě jsme si zabalili kufry i my, Češi, a 3. dubna se vydali na dlouhou cestu do Limoges. Lidí bylo mnoho a sedadel málo, a tak se nikdo nemohl divit, že jsme se ráno celí pomačkaní a ztuhlí na prohlídku městečka Beaune zrovna dvakrát netěšili. Čerstvý francouzský vzduch nám ovšem otevřel oči a my se procházkou po městě probrali a moc si ji užili.
Dne 23. 3. 2017 proběhla na naší škole výjimečná událost v podobě další milé návštěvy kulturní atašé paní Florence Saint-Ygnan. Cílem její cesty bylo tentokrát vyhlášení vítěze krajského kola Soutěže v hlasitém čtení francouzských básní. Paní Saint-Ygnan se osobně ujala role porotkyně a ve spolupráci s bývalou vedoucí a zakladatelkou francouzské sekce na našem gymnáziu, paní Vlastou Dubrokovou, rozhodla o vítězce Elišce Vaňkové (6. E), která bude naši školu čestně reprezentovat v celostátním kole této fascinující soutěže. Na druhém místě se umístila Nela Segarová (5. E) a na třetím František Bešta (2. A).
Teprve ve druhém ročníku šestiletého gymnázia se někteří studenti rozhodli zúročit své znalosti z francouzštiny a na podzim se přihlásili k jazykovým zkouškám DELF. Nedávno obdrželi výsledky, se kterými jsou nadmíru spokojeni.
Projekt pracovních stáží ve Francii
Zpráva z pobytu ve Štrasburgu
Bretaňský den
V úterý 12. února 2019 jsme se spolu s vybranými studenty 1. A, 2. A, 3. B a 3. C pokoušeli „zkrotit literární múzu“. Na workshopu pořádaném...
Dne 29. ledna 2019 naši školu navštívil zakladatel organizace Iglou Emmanuel Chilaud. Svou prezentací se nám pokusil přiblížit problém, který se týká...
Už se pomalu stává tradicí, že v lednu mezi nás zavítá pan Lukáš Macek, ředitel evropského kampusu pro střední a východní Evropu francouzské vysoké...