Štítek: český jazyk

Jaké to je ve čtenářském klubu?

30. 6. 2021

Krásné. A to především díky našim studentkám a studentům…

Zlatá Radka Řehulková míří do krajského kola OČJ

5. 4. 2021

Naši studenti vynikají v mnoha oborech češtinu nevyjímaje. To prokázala maturantka Radka Řehulková, která získala 1. místo v okresním kole Olympiády v českém jazyce a už brzy nás bude reprezentovat v kole krajském.

Migrace Adama a Evy na vrchol SOČ. Zářezy našich vyslanců v letošním krajském kole prestižního vědeckého klání

8. 5. 2020

V nezvyklých podmínkách dlouhých vláken diskusního fóra se letos odehrávalo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti. V babylonu příspěvků se však nakonec zablýskla dvě jména – Karel Bilčík a Aneta Odrihocká (oba z naší 5. E), kteří suverénně ovládli první dvě místa v oboru č. 15, jenž pokrývá tematiku kultury, umění a umělecké tvorby.

Co Tigridu otevřelo oči? No přece poezie!

17. 12. 2019

Dne 20. 11. 2019 se opět několik statečných studentů našeho gymnázia rozhodlo předstoupit před publikum a tentokrát i odhalit malinký kousek svých nejtajnějších myšlenek. Učinili tak v osvědčených prostorách porubské knihovny v Opavské ulici v rámci festivalu „Den poezie“, kterého se naše škola pravidelně účastní.

Návštěva knihovny

11. 12. 2019

V listopadu jsme se v rámci projektového dne zúčastnili návštěvy Knihovny města Ostravy. Naše prohlídka začala v oddělení dětí a mládeže, kde jsme si vyslechli přednášku o spoustě zajímavých knížek, např. o novém vydání Deníku Anny Frankové. Poté prohlídka pokračovala v Britském centru a v nedávno otevřeném „American corner“.

Praha očima 4. C

28. 10. 2019

Malověrní Čas kostižerný jí jenom krásu dal… Bylo by nemístné srovnávat se s Františkem Halasem, když jsme ovšem dostali za úkol sepsat své pocity a zážitky z našeho hlavního města, nejeden z nás si na tuto slavnou báseň vzpomněl. A tak jsme den po dni sumarizovali své prožitky do krátkých veršů.

Literární seminář na Akademii věd ČR i na univerzitách

6. 5. 2019

Kromě výuky na půdě gymnázia letos studenti literárního semináře navštívili odborníky na Akademii věd v Praze, zúčastnili se univerzitních konferencí v Ostravě a Opavě a také přivítali předního českého odborníka na latinskoamerickou literaturu 20. století. O tom, jak může být zkoumání literatury zajímavé a praktické, se v letošním literárním semináři přesvědčují studenti průběžně. Již na podzim strávili den na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd v Praze, kde je do literárního bádání zasvětili přední čeští vědci v čele s vedoucím ústavu, Ing. Pavlem Janáčkem, Ph.D., a jeho zástupcem PhDr. Karlem Pioreckým, Ph.D. Seminaristé se dozvěděli o využití moderních technologií v literární vědě, prohlédli si rozsáhlý knižní archiv a seznámili se s nejnovějším projektem Literární kroniky první republiky.

Jak jsme objevili radost z recitace aneb Poezie žije a vede se jí nadmíru skvěle…

3. 4. 2019

V roce 1999 byl 21. březen vyhlášen organizací UNESCO Světovým dnem poezie. U nás na gymnáziu jsme si letos udělali rovnou celý měsíc poezie! Malá chvilka poezie o velké – tak akci nazvali učitelé, kteří ji připravili.

Krocení literární múzy

19. 2. 2019

V úterý 12. února 2019 jsme se spolu s vybranými studenty 1. A, 2. A, 3. B a 3. C pokoušeli „zkrotit literární múzu“. Na workshopu pořádaném Památníkem písemnictví na Moravě nám jedna z pracovnic Muzea Brněnska, paní Andrea Procházková, ukázala možnosti, jak kreativně přistupovat k psaní uměleckého textu. Dostali jsme různé, vesměs krátké úkoly, které v nás měly probudit fantazii, ukázat způsob, jak při sestavování textu zapojit naše smyslové vnímání, jak pracovat s dialogem, jak správně volit titul povídky apod. Možností, jak upoutat pozornost čtenáře, je nespočet a my jsme si mohli díky workshopu uvědomit, které z nich zpravidla dobře „fungují“ a my bychom je dokázali ve vlastním textu použít.

Nebát se! Den poezie 2018

16. 12. 2018

Dne 21. 11. 2018 se několik statečných studentů našeho gymnázia rozhodlo „nebát se a recitovat Shakespeara“ v rámci festivalu zvaného Den poezie. Po pečlivých přípravách každého z recitujících pod vedením prof. Myslikovjanové měli diváci, kteří se na nás přišli podívat do útulných prostor porubské knihovny, šanci vyslechnout například sonet č. 66, a to hned v několika jazycích.