Finské školství pod lupou

V rámci projektu Erasmus+ se naši vyučující účastní stáží v řadě evropských zemí. Začátkem listopadu vyjela Petra Štěpánová do Finska, jehož školství je považováno za jedno z nejlepších na světě.

V rámci stáže se seznámila spolu s účastníky ze Španělska, Portugalska, Slovinska, Řecka, Německa a Slovenska s finským vzdělávacím systémem a navštívila několik škol různých úrovní. Finské vzdělávání je založeno na třech hlavních pojmech: důvěra, flexibilita a zodpovědnost. Nicméně faktem je, že finance mířící do vzdělávání v našich zeměpisných šířkách jsou výrazně nižší než ty severské, proto se asi jen tak nedočkáme takto kvalitně a příjemně vybavených školních budov. Nicméně pracovat na větší důvěře a zodpovědnosti všech účastníků vzdělávání nás nic nestojí.

Po večerech byl prostor seznámit se s místní kulturou a stravovacími návyky. Mezi běžně konzumované maso patří například sobí a losí. A volný čas tráví 5,5 miliónů Finů často v saunách, kterých je kolem 2,5 miliónu. V chladném prostředí, kdy už padal sníh, byla sauna balzámem pro tělo i duši. Jednu mají v Helsinkách i v rámci provozovny rychlého občerstvení Burger King anebo také na ruském kole. Vidíte na fotce tu hnědou dřevěnou kabinu?

« zpět na seznam článků

Provoz školy pro zaměstnance
Provoz školy pro zaměstnance je zajištěn na základě předchozí telefonické domluvy s administrativními pracovnicemi.

Erasmus+

Přijímací řízení
Nenech to být a pomoz!
Ubližuje někdo tobě nebo tvým spolužákům? Upozorni na to jednoduše a rychle pomocí NNTB – NeNech To Být!
Zájmové aktivity pro žáky
Žákům nabízíme atraktivní zájmové aktivity.
Novinky
3. 4. 2020

Nahrazení profilové MZ mezinárodním certifikátem – stav k 3. 4. 2020

Seznam žáků, kteří požádali o nahrazení profilové maturitní zkoušky mezinárodním certifikátem – aktuální k 3. 4. 2020.

28. 3. 2020

Pomoc v tísni pro žáky

Velmi si vážíme Vaší trpělivosti, s jakou zvládáte současnou krizovou situaci. Stávající situace ovšem může dostat mnoho z nás pod tlak, a tak...

15. 3. 2020

Zákaz vstupu žáků do školy do odvolání

Opatření Ministerstva zdravotnictví zakazuje osobní přítomnost při vzdělávání nebo studiu a týká se i všech žáků středních škol. Netýká se osobní...

» více novinek

Metodické kabinety

Začínající učitel