Literární seminář na Akademii věd ČR i na univerzitách

6. 5. 2019

Kromě výuky na půdě gymnázia letos studenti literárního semináře navštívili odborníky na Akademii věd v Praze, zúčastnili se univerzitních konferencí v Ostravě a Opavě a také přivítali předního českého odborníka na latinskoamerickou literaturu 20. století.

O tom, jak může být zkoumání literatury zajímavé a praktické, se v letošním literárním semináři přesvědčují studenti průběžně. Již na podzim strávili den na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd v Praze, kde je do literárního bádání zasvětili přední čeští vědci v čele s vedoucím ústavu, Ing. Pavlem Janáčkem, Ph.D., a jeho zástupcem PhDr. Karlem Pioreckým, Ph.D. Seminaristé se dozvěděli o využití moderních technologií v literární vědě, prohlédli si rozsáhlý knižní archiv a seznámili se s nejnovějším projektem Literární kroniky první republiky. Jen o den později se pak zúčastnili opavské konference Média / dějiny / společnost, věnované obrazu dějin 20. století v literatuře a filmu.

Ve druhém pololetí naše pozvání do semináře přijal doktor Jan Mlčoch, vedoucí Katedry romanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity, který proslovil poutavou přednášku o latinskoamerické literatuře 20. století. Tutéž univerzitu studenti rovněž navštívili, konkrétně Studentskou vědeckou konferenci Katedry české literatury a literární vědy. Zde měli možnost poslechnout si příspěvky jen o několik let starších kolegů, kteří již bohemistiku studují. Těmito společnými akcemi však výčet aktivit nekončí – studentka semináře Eva Plačková ze 4. B nás v prosinci reprezentovala na mezinárodní konferenci v Gdaňsku a aktuálně byla přijata na prestižní stáž na již zmíněnou Akademii věd ČR.

Mgr. Karel Střelec

Související články


PředchozíNásledujícíZpět do galerie
 
 
 
Zvětšit

« zpět

Pro žáky a rodiče žáků prvních ročníků
Přihlášky a žádosti obdrží žáci v papírové podobě na začátku školního roku.

Žádost o kartu ISIC (PDF)
Přihláška ke stravování (PDF)
Informace k výchovně vzdělávacímu kurzu (PDF)
Přípravné kurzy
Zveřejnili jsme informace o přípravných kurzech pro žáky 7. a 9. tříd.

The Duke of Edinburgh’s International Award

Erasmus+

Výchovný poradce pro žáky
Od 1. 5. 2020 se můžete se svými problémy obracet na novou výchovnou poradkyni Mgr. Andreu Mlečkovou, která sídlí v budově B (v domečku).
Nenech to být a pomoz!
Ubližuje někdo tobě nebo tvým spolužákům? Upozorni na to jednoduše a rychle pomocí NNTB – NeNech To Být!
Zájmové aktivity pro žáky
Žákům nabízíme atraktivní zájmové aktivity.

Metodické kabinety

Začínající učitel