Gymnázium ve víru diplomacie

19. 10. 2016

Už před rokem a půl jsme měli tu čest přivítat na půdě našeho gymnázia vzácného hosta – diplomata pracujícího pro Americkou ambasádu v Praze. Jelikož se jeho beseda se studenty setkala s pozitivním ohlasem, rádi jsme využili podobné nabídky a přivítali jsme v úterý 4. října 2016 pana tajemníka Jamese Tiru, který přijel do naší školy v rámci návštěvy Severomoravského kraje. Na úvod seznámil studenty posledního ročníku studia se svým dětstvím, studiem a kariérou, která ho už zavedla i s celou rodinou na ambasády v Indii a Austrálii. A nyní již od léta pracuje v Praze.

Po tomto úvodu dostali studenti celou řadu možností klást našemu hostu otázky. Témata hovoru se nevyhnula ani právě probíhající prezidentské kampani ve Spojených státech nebo nadcházejícím krajským a senátním volbám u nás. Dále se debatovalo o významu NATO, vlivu médií na utváření reality, nákladech na studium v USA nebo o kulturních rozdílech mezi Čechy a Američany.

Diskutovaná témata nebyla jistě snadná a vyžadovala ze strany tazatelů i aktivní znalost specifické slovní zásoby a všeobecný přehled. Studenti byli nuceni srozumitelně zformulovat své dotazy a zároveň využili příležitosti ověřit si v praxi, jak dalece rozumí rodilému mluvčímu, který používá americkou angličtinu, jejíž charakteristické rysy znají z výuky anglického jazyka.

Poslání diplomata je velmi náročné. Pan tajemník se mu věnuje až deset hodin denně. Nehledě na to, že může být vyslán i do zemí sužovaných dlouhodobým válečným konfliktem. Věřím, že během následujících tří let, kdy bude u nás působit, se naskytne příležitost, aby do naší školy ještě jednou zavítal.

Mgr. Simona Brothánková

Související články


PředchozíNásledujícíZpět do galerie
 
 
 
Zvětšit

« zpět

Pro žáky a rodiče žáků prvních ročníků
Přihlášky a žádosti obdrží žáci v papírové podobě na začátku školního roku.

Žádost o kartu ISIC (PDF)
Přihláška ke stravování (PDF)
Informace k výchovně vzdělávacímu kurzu (PDF)
Přípravné kurzy
Zveřejnili jsme informace o přípravných kurzech pro žáky 7. a 9. tříd.

The Duke of Edinburgh’s International Award

Erasmus+

Výchovný poradce pro žáky
Od 1. 5. 2020 se můžete se svými problémy obracet na novou výchovnou poradkyni Mgr. Andreu Mlečkovou, která sídlí v budově B (v domečku).
Nenech to být a pomoz!
Ubližuje někdo tobě nebo tvým spolužákům? Upozorni na to jednoduše a rychle pomocí NNTB – NeNech To Být!
Zájmové aktivity pro žáky
Žákům nabízíme atraktivní zájmové aktivity.

Metodické kabinety

Začínající učitel