Den s vědou

21. 1. 2020

Dne 20. prosince 2019 jsme se s ostatními vědeckými nadšenci vydali do Dolní oblasti Vítkovic, kde jsme absolvovali naučný a zároveň zábavný program na téma P. R. V. K. Y.

Naším prvním úkolem bylo pochytat vězně (prvky), kteří utekli z vězení (periodické tabulky prvků). Rozdělili jsme je do skupin podle jejich vlastností (např. polokovy, nekovy, halogeny) a znovu je doplnili do tabulky. Poté jsme se přesunuli do laboratoří, kde jsme s některými prvky dále pracovali. Pozorovali jsme, jak při zahřátí či při reakci s jinou látkou mění barvu a konzistenci. Poté jsme pozorovali zbarvení plamenů daných prvků a zjišťovali jejich protonová čísla. Na závěr laboratorní práce jsme si pozlatili měděný nýtek tak, že jsme ho chvíli nechali v roztoku zinku se solí, a nýtek poté zahřátím nad kahanem změnil barvu na zlatou. Odnesli jsme si jej domů jako dárek.

Exkurze pro nás byla příjemným odreagováním. Poutavou formou jsme se dozvěděli, jak samotné vlastnosti prvků souvisí s jejich postavením v tabulce, a překvapilo nás, kolik údajů z ní dokážeme vyčíst. Paní lektorka nám se vším pomáhala a těšila se ze všech informací, které nám mohla předat – a že jich bylo! Děkujeme, že jsme si takto mohli zpříjemnit poslední hodiny fyzikálního semináře v kalendářním roce.

Nela Mrvová a Izabela Volná, 4. A

Související články


« zpět

Pro žáky a rodiče žáků prvních ročníků
Přihlášky a žádosti obdrží žáci v papírové podobě na začátku školního roku.

Žádost o kartu ISIC (PDF)
Přihláška ke stravování (PDF)
Informace k výchovně vzdělávacímu kurzu (PDF)
Přípravné kurzy
Zveřejnili jsme informace o přípravných kurzech pro žáky 7. a 9. tříd.

The Duke of Edinburgh’s International Award

Erasmus+

Výchovný poradce pro žáky
Od 1. 5. 2020 se můžete se svými problémy obracet na novou výchovnou poradkyni Mgr. Andreu Mlečkovou, která sídlí v budově B (v domečku).
Nenech to být a pomoz!
Ubližuje někdo tobě nebo tvým spolužákům? Upozorni na to jednoduše a rychle pomocí NNTB – NeNech To Být!
Zájmové aktivity pro žáky
Žákům nabízíme atraktivní zájmové aktivity.

Metodické kabinety

Začínající učitel